Kim jest sędzia?

Kaja Federowicz

Kaja „axcel” Pękala, sędzia L3.

Kto to jest sędzia?

Taki gość, co się zna na zasadach i rozstrzyga wątpliwości i spory między graczami, pilnuje przebiegu turnieju itp. Można go spotkać na każdym sankcjonowanym turnieju MTG.

Na każdym turnieju?

Tak, na każdym turnieju jest jakiś sędzia. Na tych mniejszych, funkcję sędziego pełni TO, albo wyznaczony przez niego gracz, który najlepiej „ogarnia” zasady. Jeżeli turniej ma poziom aplikacji zasad: regular, to jego sędzią może być dowolna osoba z aktywnym numerem DCI.

No właśnie, a kim jest TO?

TO to skrót od Tournament Organizer – organizator turnieju. Jest to jeden z tzw. Tournament Officials. TO Zajmuje się zapewnieniem odpowiedniej oprawy turnieju: reklamuje turniej, organizuje sale, nagrody i zgarnia zyski (albo dokłada do interesu).

Na większych turniejach czasami spotyka się także Scorekeepra – osobę, która zajmuje się zapisywaniem wyników meczu i generowaniem pairingów. No i sędziów, którzy odwalają pozostałą czarną robotę.

Czy sędziowie w czasie turnieju mają określone role?

Zwykle można spotkać sędziego głównego (Head Judge) i sędziów pomocniczych (Floor Judge). Head Judge organizuje pracę całej ekipy, wygłasza oficjalne ogłoszenia jeśli jest taka potrzeba i podejmuje decyzje związane z Game Lossami. Jest też instancją odwoławczą – gracz niezadowolony z decyzji sędziowskiej ma prawo się do niego odwołać. Decyzje sędziego głównego są ostateczne.

Sędziowie pomocniczy na większych turniejach to tacy lekarze pierwszego kontaktu. To oni odpowiadają na większość pytań, które gracze zadają i rozwiązują problemy, które powstały w czasie gry. Sprawdzają także poprawność decklist i dokonują deckchecków.

Warto dodać, że nie ma czegoś takiego, jak „table judge” albo sędzia stolikowy. To przede wszystkim gracze są odpowiedzialni za poprawny przebieg ich gry. Sędzia stojący blisko powinien zareagować, jeśli zauważy jakąś nieprawidłowość. Jednak często nie jest to łatwe, jeśli nie uczestniczy się w grze od początku do końca.

Co zrobić jeśli uważam, że sędzia się myli?

Można zwrócić uwagę na jakiś fakt, którego sędzia nie wziął pod uwagę. Jeżeli to nie pomoże – odwołać się do sędziego głównego. W przypadku gdy to nie pomoże lepiej zaakceptować ruling. Warto na spokojnie, na przykład po zakończeniu rundy czy turnieju, pogadać z sędziami, dlaczego zdecydowali tak, a nie inaczej. Jeżeli ciągle uważam, że sędziowie byli stronniczy czy mało kompetentni, można opisać sprawę „wyżej”. Dobrą osobą do tego jest RC (Regional Coordinator) – sędzia L3, zajmujący się koordynacją prac sędziów na konkretnym obszarze. W naszym regionie (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) koordynatorem jest Sebastian Pękala (Sebol).

Co to jest poziom aplikacji zasad (REL) turnieju?

REL turnieju mówi o tym, jak bardzo „poważny” jest to turniej.

  • Większość turniejów ma REL „regular”. Oznacza to, że turniej nastawiony jest bardziej na zabawę i naukę niż na rywalizację, gracze nie są zwykle mocno karani za przewinienia. Tak są prowadzone FNMy, Pre, cotygodniowe drafty w pubie itp.
  • Turnieje, na które jest wyższe wpisowe, ściągające graczy z całej okolicy mają poziom aplikacji zasad „competitive”. Przykłady: GPT, PPTQ.
  • Gdy do wygrania jest spora kasa, np. na Pro Tourze, czy w drugim dniu GP, REL turnieju zmienia się na „professional”.
Zdjęcie turnieju

Typowy turniej Competitive REL. W tym wypadku PTQ w Gdańsku.

Na jakiej podstawie sędziowie podejmują decyzje?

Na podstawie wydawanych przez Wizards of the Coast dokumentów. Zasady gry są opisane w opasłym tomie o nazwie Comprehensive Rules. Zasady prowadzenia turniejów – w Tournament Rules. Procedury naprawiania błędów i karania graczy, w zależności od tego, jak bardzo poważny to turniej, są ujęte w Judging at Regular REL (poziom regular) i Infraction Procedure Guide (poziomy competitive i professional). Dokumenty te są aktualizowane mniej więcej co kwartał, przy okazji wychodzenia nowych dodatków. Ich aktualne wersje można znaleźć pod adresem: http://www.wizards.com/wpn/Events/Rules.aspx

Czy sędziowie mogą grać w turniejach?

Oczywiście, że tak, chociaż chodzą słuchy, że nie powinni, bo nie umieją. Jednak czy mogą jednocześnie grać i sędziować? Tak, ale tylko na turniejach na poziomie regular. Na wyższym RELu można uczestniczyć w turnieju albo jako gracz, albo jako TO/sędzia.

Czym jest certyfikacja sędziowska?

Aby potwierdzić swoje umiejętności, sędziowie przystępują do specjalnego egzaminu. Po zdaniu mogą używać tytułu certyfikowanego sędziego odpowiedniego poziomu.

Jakie są poziomy sędziowskie i czym się różnią?

  • Level 1 (L1) – sklepowy sędzia zajmujący się Regular REL; sędzia poziomu pierwszego pokazał, że ma wystarczającą wiedzę na temat Comprehensive Rules i zasad obowiązujących na Regular REL, aby przeprowadzić mały, wewnątrzsklepowe turniej, np. FNM.
  • Level 2 (L2) – sędzia zajmujący się Competitive REL; sędzia poziomu drugiego został wyszkolony do przeprowadzania turniejów na Competitive REL u wielu organizatorów. Są odpowiedzialni za PPTQ i stanowią większość sędziów pomocniczych na Grand Prix i innych dużych turniejach. Mentorują i egzaminują kandydatów na poziom pierwszy.
  • Level 3 (L3) – sędzia turniejów Premier; sędziowie turniejów Premier są ekspertami w tej dziedzinie i liderami Premier Organized Play. Prowadzą turnieje poboczne podczas Grand Prix, sędziują na wielu innych Premier Events i dzielą się swoją ekspertyzą i wiedzą z innymi sędziami. Są zaangażowani w globalny Judge Program; oczekuje się od nich uczestnictwa lub prowadzenia projektów z dziedzin, którymi się interesują. Mentorują i egzaminują kandydatów na poziom pierwszy i drugi.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych poziomow, a także wymagań na ich zdobycie/utrzymanie znajdują się tutaj.

Co robią sędziowie poza turniejami?

Grają w Commandera i łapią myszy na Facebooku. Czasami napiszą jakiś artykuł albo zaproponują konkurs zagadkowy. Poza tym odbierają od graczy około miliona telefonów z pytaniem o zasady. Chyba to lubią.

Zdjęcie partii Commandera

Partia Commandera pomiędzy sędziami.

Skąd sędziowie mają takie fajne promki?

Promki są wyrazem podziękowania za pracę na dużych turniejach i poza nimi. Można dostać zestaw za udział w konferencjach sędziowskich, a także w ramach programu Exemplar. Kilka promek jest rozdawanych także za robotę „extra” dla społeczności graczy i sędziów.

Judge Promo Balance Judge Promo Vendilion Clique  Judge Promo Noble Hierarch

Ok, już wszystko wiem. To teraz jak zostać sędzią?

Patrz link.

Autor: Adam „plazmonik” Kolipiński
Korekta: Konrad „OmniSzron” Wieczorek